logo koupání

Koupání

Přírodní koupání na Bedřichově

Přímo v Bedřichově je možné se vykoupat v malé přehrádce kousek od centrálního parkoviště (cca 1500 m od penzionu Uko). Hned za touto přehradou je přírodní koupaliště, kde je možné se též vykoupat. V obou vodních nádržích je chemicky neupravovaná voda, která přitéká z jizerskohorských rašelinišť, a proto je tmavě zbarvena.

Bedřichovská přehrada na Černé Nise

Uprostřed léta doporučujeme se projít k Bedřichovské přehradě na Černé Nise (5,5 km od penzionu Uko), kde je i v období velkých veder příjemně chladná a čistá voda. Přehrada na Černé Nise je nejvýše položenou přehradou v Čechách (780 m.n.m.), byla vybudována v letech 1903–1905 jako ochrana před povodněmi. Hráz je vysoká 23 m, 342 m dlouhá a může zachytit až 2 miliony m3 vody. Hloubka přehrady je přibližně 14 metrů.

Jablonecká přehrada - Mšeno

Velmi příjemným místem pro odpočinek a koupání je areál přehrady v Jablonci nad Nisou, z Bedřichova je dosažitelný městským autobusem č. 1.

Jablonecká přehrada ve Mšeně má nejdelší hráz ze všech jizerskohorských přehrad: měří 425,5 m a je vysoká 20 m, byla postavena v letech 1906–1908. Přehrada má několik pláží, uprostřed jsou modré ostrůvky, které vybízí plavce k odpočinku, na začátku přehrady je půjčovna loděk a několik občerstvení. Kolem přehrady vede cesta, takže je možné podniknout příjemnou procházku přes hráz kolem celé přehrady.

Ostatní jizerskohorské přehrady (např. Josefodolská přehrada a přehrada Souš) slouží jako vodní zdroje, takže koupání zde je zakázáno.

  

Plavecké bazény

Příznivci koupání pod střechou mohou využít plavecké bazény v Liberci a Jablonci nad Nisou nebo Liberecký aquapark.

Vodní zdroje

Přehrada Josefův Důl

Vodní nádrž Josefův Důl leží v 760 m.n.m. a byla vybudována v letech 1976–1982 na řece Kamenici přibližně 2 km nad obcí Josefův Důl. Svojí plochou je největší přehradou Jizerských hor.
Sypaná hráz je dlouhá 720 m, vysoká 43 m a zadrží 23 milionů m3 vody (víc než všechny ostatní jizerskohorské přehrady dohromady).

Přehrada je určena především k zásobování Liberecka a Jablonecka pitnou vodou, k výrobě elektrické energie v malé vodní elektrárně a jako chrana před povodněmi. Poblíž hráze stojí šedesátimetrová odběrná věž, od níž vede 2440 metrů dlouhá podzemní štola, která se táhne až sto třicet metrů pod horským hřbetem a ústí v úpravně vody v Bedřichově, kousek pod penzionem Uko.

Přehrada Souš

Údolní přehrada Souš byla postavena roku 1915 na říčce Černá Desná. Její hráz je sypaná, vysoká 21 m a dlouhá 364 m. Vodní hladina zabírá plochu kolem 86 hektarů. Jméno dostala podle osady Souš, jejíž část se dnes nachází pod hrází.

Přehrada byla roku 1974 přeměněna na reservoár pitné vody pro Jablonecko, Tanvaldsko a Železnobrodsko. Koupání a rybolov jsou tady proto zakázány a okolí je přísně chráněno.
Kolem Souše vede opravená Soušská silnice, po které se mohou osobní automobily dostat přes Smědavu až do Bílého Potoka a Hejnic na druhé straně hor, ovšem jen během letní sezóny od května do října. V zimě je silnice uzavřena.