Cykloturistika v Jizerských horách

Jizerské hory poskytují skvělé podmínky pro cykloturistiku. Část Jizerské lyžařské magistrály a množství lesních zpevněných cest je vyznačeno jako cyklistické trasy.


Jizerské hory poskytují skvělé podmínky pro cykloturistiku. Část Jizerské lyžařské magistrály a množství lesních zpevněných cest je vyznačeno jako cyklistické trasy. Povrch cest je místy asfaltový, jinde je zpevněn panely nebo zhutněným perkem. Na své si přijdou příznivci náročných tratí a velkých převýšení, ale i sváteční cyklisté a rodiny s dětmi (především na plochých náhorních pláních).

Cyklobusy a cyklopůjčovny v Jizerských horách

Z Liberce nebo z Jablonce n.N. se i s kolem můžete nechat vyvézt cyklobusem do Jizerských hor.

Návštěvníci Jizerských hor, kteří přicestovali bez kola, mohou využít nabídku cyklopůjčoven, přímo na Bedřichově je půjčovna ADLER, kde mají hosté našeho penzionu slevu 10% na veškeré vybavení. V případě potíží je k dispozici řada cykloservisů. Přímo v Bedřichově naleznete obchůdek IG SPORT se značkovým zbožím firmy Craft, kde si můžete zakoupit sportovní oblečení na kolo, termoprádlo, rukavice fy Hestra a Lillsport, kompasy a měřící přístroje fy Silva.

Cyklozávody na kolech v Jizerských horách

V průběhu roku se pořádá v Jizerských horách hned několik závodů na kolech: Kerda Cup a Jizerská 50 na kolech, která je většinou první týden v červnu.

Cyklistickou sezónu uzavírá poslední závod seriálu cyklomaratónů - Nova Author Cup. Start je vždy druhou říjnovou sobotu a to v Bedřichově nebo v Josefově Dole v Jizerských horách.

Důležité odkazy:

Cyklostezka Járy Cimrmanas devíti zastávkami

Cyklostezka Járy Cimrmana byla vybudována v r. 2005 v okolí města Tanvald, v místech, která jsou nerozlučně spjata s působením tohoto velikána naší historie. Tanvaldsko je totiž oblastí, která je v díle Járy Cimrmana několikrát zmiňována. Cyklostezka vede z Návarova, od mostu přes Zlatou Olešnici směrem na Tanvald, Šumburk nad Desnou, Sladkou dírou k Protržené přehradě a mizí na polské hranici Jizerka - Orle.

9 zastavení na cyklostezce Járy Cimrmana

Na trase je 9 zastavení, která připomínají mistrovo působení v kraji:

  • Most Járy Cimrmana, Návarov (Jára Cimrman Stavitel)
  • Místo vize, Boží muka u křižovatky nad Bohdalovicemi (Jára Cimrman Vizionář)
  • Hospoda U Labutě, dnes hotel Grand v Tanvaldu (Jára Cimrman Svědek)
  • Český Šumburk (Jára Cimrman Pedagog a sportovec)
  • Pomyslná hranice Liptákova, Desná - Sladká Díra (Jára Cimrman Objevitel)
  • Marijánky touha, schody na Mariánskou horu (Jára Cimrman Rádce)
  • Zlá předtucha, Protržená přehrada - vyhlídka (Jára Cimrman Prorok)
  • Pohled do Slezka, Vlašská hřeben Kořenov (Jára Cimrman Světoběžník)
  • Poslední stopa, hranice Jizera - Orle (Jára Cimrman Na rozhraní)

Cyklotrasa ke je po celé délce dobře značena, popisky jsou vtipně ztvárněné: co zde Cimrman prohlásil, komu jak poradil a co vybudoval...

Vstup se nikde neplatí, jedná se o volně přístupnou cyklotrasu.

Nástupní místo: autem nebo vlakem do Tanvaldu - Návarov.

Spanilá jízda cyklostezkou Járy Cimrmana

Každoročně se druhou červnovou sobotu koná na Tanvaldsku Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana aneb Na kole okolo Liptákova. Cyklojízda kostýmovaných jezdců, historických i moderních strojů začíná v Návarově, pokračuje přes Zlatou Olešnici Na Vrších a přijíždí do Tanvaldu - Šumburku ke kostelu sv. Františka z Assisi. Zde je připraveno slavnostní uvítání krasojezdců představiteli Divadla Járy Cimrmana. Prezentují se krasojezdci a krasojezdkyně, návštěvníci i účinkující si užívají radovánek a recesistických hrátek.

Aktuální informace na stránkách Tanvaldu a Svazku obcí Mikroregion Tanvaldsko.


Cyklotrasy Bedřichov

Nejlehčí cyklostezky, které zvládnete přímo od penzionu Uko.

Na „Zámeček“ za kancléřem Šámalem (11 km)

Penzion Uko - Bedřichov, stadion (1,5 km) – Bedřichov, obora (2,3 km) – /Vládní cesta/ – Za Novou Loukou (5,8 km) – Nová Louka „Zámeček“ (6,5 km) – Bedřichov, stadion (9,5 km) - Penzion Uko (11 km).

Nejkratší cyklotrasa Jizerských hor vhodná pro všechny věkové skupiny, především pak pro rodiny s dětmi. Z hlediska historie nám přibližuje osudy dnešní výletní restaurace Šámalova chata na Nové Louce. Tato samota nedaleko Blatného rybníka byla původně součástí sklářské huti. Později byla přestavěna na lovecký zámeček, který ve 30. letech minulého století hojně navštěvoval první kancléř ČSR, JUDr. Přemysl Šámal. V blízkosti restaurace je Šámalova pamětní deska.

Okolo pomníčků Jizerských hor (14,7 km)

Penzion Uko - Bedřichov, stadion (1,5 km) – Bedřichov, obora (2,3 km) – Bedřichovská přehrada na Černé Nise, hráz (5,3 km) – Černá Nisa, západní rozcestí (5,8 km) – K závorám (7,0 km) – Závory (7,3 km) – Pod Olivetskou horou (8,3 km) – Za Přehradou (8,6 km) – Gregorův kříž (9,3 km) – Nová Louka (10,2 km) – Bedřichov, stadion (13,2 km) - Penzion Uko (14,7 km).

Cyklotrasa kratšího typu orientovaná na vybraná památná místa a pomníčky Jizerských hor.

V úseku Bedřichov (obora) – Černá Nisa (záp. rozc.) k vidění Klagertův kámen, Lichtenecknerův kříž, Melzerův pomník a Stammelův kříž.

Červenkův kříž, Gregorův kříž, Šámalův pomník, Gärtnerova smrt a Gahlerův kříž aj. v úseku Černá Nisa (záp. rozc.) – Nová Louka – Bedřichov (hájovna).

Protáhnout tělo a vidět (25,4 km)

Penzion Uko - Bedřichov, stadion (1,5 km) – Bedřichov, hájovna (2 km) – Nová Louka (4,5 km) – Gregorův kříž (5,4 km) – Hřebínek (7,5 km) – Točna (8,3 km) – Krásná Máří (9,6 km) – Na Žďárku (11,6 km)– Nad Černým potokem (12,6 km) – Čihadla (14,1 km) – Rozmezí (15,1 km) – Kristiánov (18,3 km) – Nová Louka (20,9 km) – Bedřichov (23,9 km) - Penzion Uko (25,4 km).

Cyklotrasa střední délky určena všem, kteří se nespokojují pouze s jízdou na kole, ale chtějí zažít víc.K tomu slouží dvě zastávky, skalní vyhlídka Krásná Máří nad frýdlantskou kotlinou a Hejnicemi a dřevěná vyhlídka Na Čihadle, která se rozkládá nad rašelinovými jezírky. Obě místa jsou velice působivá, avšak na jejich zdolání je třeba zanechat kola u dřevěných oplocení z důvodů ochrany přírody i vlastního bezpečí.

Přírodní krásy Jizerských hor I. (29,8 km)

Penzion Uko - Bedřichov, stadion (1,5 km) – Bedřichov, obora (2,3 km) – Bedřichovská přehrada na Černé Nise, hráz (5,3 km) – Černá Nisa, západní rozcestí (5,8 km) – K závorám (7 km) – Závory (7,3 km) – Pod Olivetskou horou (8,3 km) – Za Přehradou (8,6 km) – Gregorův kříž (9,3 km) – Hřebínek (11,9 km) – Točna (12,7 km) – Krásná Máří (14 km) – Na Žďárku (16 km) – Nad Černým potokem (17 km) – Čihadla (18,5 km) – Rozmezí (19,5 km) – Kristiánov (22,7 km) – Blatný rybník (25,1 km) – Nová Louka (25,3 km) – Bedřichov, hájovna (25,8 km) – Bedřichov, stadion (28,3 km) - penzion Uko (29,8 km).

Střední délka cyklotrasy vyhovuje zejména poznávání krás přírody Jizerských hor. Nejdříve temná hladina přehrady na Černé Nise, později pomníčky, nebo jen horské bystřiny s typickou horskou květenou. Návštěvníkům nebudou chybět ani populární výhledy do krajin, zvláště pak se skály Krásná Máří, či jen vzdálené pohledy na dominanty Jizerských hor, skalní vrchol Ptačí kupy, hory Jizeru a Bukovec. Celou atmosféru dotváří smrkové, bukové nebo smíšené lesy.

Přes Královku k prameni Nisy

Od penzionu Uko po hlavní silnici do centra Bedřichova (1,5 km). U velkého parkoviště odbočit doprava, stoupáme k Lesní chatě a dále až na Královku.

Z Královky se nám naskytnou daleké rozhledy k Českému ráji i do Krkonoš. Pohodlným sjezdem se zanedlouho ocitneme v Hraběticích. Odtud pojedeme přes samotu Karlov se zázračnou léčivou studánkou a kapličkou Navštívení P. Marie k Hornímu Maxovu. Dosáhneme ho u několika chalup zvaných Sedmidomí. Do Lučan nad Nisou pak následuje sjezd i krátké stoupání. Odtud se můžeme jet do Jablonce; náročnější mohou ještě pokračovat do Nové Vsi. Tady bychom neměli minout pramen Nisy, jehož okolí je v posledních letech dobře udržováno. Z Nové Vsi se vrátíme do Jablonce nad Nisou a pak přes Janov nad Nisou do Bedřichova. Kdo se vydá touto dosti náročnou trasou, bude mít v nohou 28 km a k tomu i značné převýšení (550 metrů). Ti, kteří neradi šlapou do kopce, mohou využít služeb tzv. cyklobusu a nechat se vyvézt zpět do Bedřichova.

Přes Kristiánov na Mariánskohorské boudy

Od penzionu Uko jako trasa č. 1 na Královku a do Hrabětic. Před hasičskou zvoničkou odbočíme doleva a zanedlouho sjedeme k mohutné hrázi josefodolské přehrady na řece Kamenici. Přes obě části sypané hráze a po obvodu přehrady se dostaneme do míst, kde cesta začíná stoupat do někdejší sklářské osady Kristiánov. Doporučuje věnovat tomuto idylicky položenému místu chvilku pozornosti. Za návštěvu jistě stojí sklářské muzeum nebo lesní hřbitůvek bývalých sklářů, ale také celková prohlídka (informační tabule).

Cesta potom stoupá k nejvýše položenému bodu, zvanému Rozmezí. Název souvisí s hraničním kamenem, který označoval místo, kde se stýkala tři panství (liberecké, smržovské a frýdlantské). Zakrátko dosáhneme Štolpišské silnice. Na levé straně se nachází přírodní rezervace Čihadla. My se však vydáme doprava a po cca 1/2 km odbočíme znovu doprava. Jen pár set metrů odtud se nachází občerstvovací kiosek (Na Kneipě, bývá otevřen o víkendech). Lesní silnička zpočátku klesá a zakrátko se rozděluje. My se vydáme doleva směrem na Mariánskohorské boudy. Pak již následuje rychlý sjezd do Josefova Dolu, odkud pokračujeme zpět přes Karlov do Hrabětic a pak do Bedřichova.

Délka základní trasy z Bedřichova do Josefova Dolu cca 23 km, nenáročný výlet pro každého.


Singltreková stezka pod Smrkem

Singltreková stezka je úzká přírodní stezka vinoucí se zejména lesním terénem po vrstevnicích a splývající s krajinou, čímž účelně rozvíjí rekreační funkci lesa. Je šetrná k přírodě, vyžaduje minimální údržbu a je určena terénním cyklistům, kteří preferují neasfaltové komunikace a vyhledávaní zážitky z užšího kontaktu s přírodou.

Singltrek pod Smrkem je první síť singltrekových stezek v České republice navržená pro maximální prožitek z jízdy na kole a s respektem k přírodě.

Singltrek pod Smrkem se nachází ve frýdlantském výběžku, vine úbočím hory Smrk (1124 m. n.m.), nejvyšší hory české části Jizerských hor. V místě, které odedávna patřilo k nejchladnějším a nejméně přístupným oblastem českých zemí. V současné době je k dispozici první etapa sítě stezek - okruh propojující Lázně Libverda a Nové Město pod Smrkem.

Okruh má délku 18 km, z čehož je 12 km singltrekových stezek a 6 kilometrů vede po stávajících lesních dopravních cestách.

Nástupní místa:

Lázně Libverda - Obří sud

Nové Město pod Smrkem - U spálené hospody