logo lyze

Běžky a běžecké trasy v Jizerských horách

Bedřichov patří k nejvýše položeným obcím nejen v Jizerských horách, ale i u nás vůbec a v zimním období tu bývá velké množství sněhu, a to min. do konce března.

Výborné běžkařské podmínky proslavily Jizerské hory mezi milovníky běžek a běžeckého lyžování. Reliéf náhorní plošiny je ideální pro všechny běžkaře i ty rekreační a nadmořská výška kolem 1000 m zajišťuje běžkařům dostatek sněhu po celé zimní období.

Běžky a Jizerská magistrála

Lyžařský běžecký areál známý jako Jizerská lyžařská magistrála poskytuje dnes již 170 km strojově upravovaných tras, kterými můžete procestovat na běžkách celé Jizerské hory. V orientaci přitom pomáhá přehledné značení a mapy na významných rozcestích, o občerstvení se starají víkendové sezónní kiosky (na Hřebínku, na Promenádní cestě, Na Knajpě) a turistické chaty s restauracemi. Trasy magistrály jsou upravovány rolbou dle potřeby, vždy nejméně 2x týdně.

Centrální část Jizerských hor má charakter náhorní plošiny a proto běžecké tratě nejsou náročné a zvládnou je i začínající běžkaři a děti.

oficiální stránky jizerské magistrály

 

Nástupní místa na běžecké tratě

V současnosti je délka bežeckých tratí Jizerské magistrály 170 km a na trasy existuje 20 nástupních míst.

Nástupní místa Jizerské magistrály: Bedřichov 3x, Liberec 2x, Jizerka 2x, Smědava, Josefův důl 2x, Hrabětice, Albrechtice, Horní Polubný, Kořenov, Nové Město pod Smrkem, Oldřichov v Hájích a Jablonec n/N-Břízky; od sezóny 2007/2008 nově: Soušská přehrada, Bílý potok - chata Hubertka, Josefův Důl - hotel Maxov.

Běžecké tratě a mapa Jizerské magistrály

V tuto chvíli mají běžkaři k dispozici více jak 170 km v oblíbeném terénu Jizerských hor.

Lyžařské stopy vyvedou běžkaře nejen ze známých středisek – Bedřichova a Jizerky, ale i z dalších nástupních míst, jako jsou Oldřichov v Hájích, Nové Město pod Smrkem, Desná, Horní Polubný nebo Martinské údolí v Kořenově, do přírody Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory za zážitky a výkony. Díky úzké spolupráci s dalšími provozovateli tratí, např. Jizerky pro vás v Kořenově nebo Bieg Piastów v polských Jakuszycích, mohou běžkaři přejet i na trasy v Krkonoších nebo na upravené běžecké tratě na polské straně.

Běžky a Jizerská 50

Nejznámější každoroční událostí je bežkařský závod Jizerská padesátka, jehož trať začíná a končí na bedřichovském stadionu. Tradiční dálkový běh na bežkách vznikl jako testovací závod výkonnosti horolezců TJ LOKOMOTIVA Liberec. První ročník vedl napříč Jizerskými horami z Bedřichova do Kořenova a zpět. V průběhu let se trasa měnila, aby se zvýšila úroveň závodu. I mimo závod si ji můžete sami projet (na běžkách nebo i na kole) a porovnat tak své schopnosti s nejlepšími účastníky.

Škola běžeckého lyžování a půjčovna lyží - SKI SERVIS MÁRA

Přímo na nástupu na trasy Jizerké magistrály v Bedřichově (běžecký stadion) sídlí SKI SERVIS MÁRA, kde si můžete zapůjčit nebo zakoupit kompletní běžecké vybavení, uschovat zavazadla, nechat si odborně očistit a namazat lyže. S majitelem Ski servisu si můžete domluvit školu běžeckého lyžování, event. tréninky pod odborným dohledem.

Kontakt

Marek Pazderský
Bedřichov v Jizerských horách - běžecký stadion

Důležité odkazy pro běžkaře

  • Jizerská magistrála v zimě - aktuální informace o provozu Jizerské magistrály a aktuální sněhové zpravodajství z lyžařského střediska Bedřichov v Jizerských horách
  • Webkamery v Bedřichově a v Jizerských horách - nástupní místo pro běžkaře
  • Informace pro běžkaře - pokud se chystáte na běžky, jistě se Vám budou hodit informace ohledně běžecké výbavy, mazání apod.
  • Aktuální stav běžeckých stop v Jizerských horách - SMS info, do Vašeho mobilního telefonu Vám bude doručena informace o aktuálně provedených úpravách běžeckých a turistických stop